Pluszaki i ich rola w prawidłowym rozwoju dziecka

Pierwsza zabawka, do której maluch mocno się przywiązuje i na której koncentruje się jego uwaga, to pluszowa zabawka. Miękka przytulanka zapewnia poczucie bezpieczeństwa, wywołuje uśmiech na buzi dziecka, ma wpływ na jego wyobraźnię. Kiedy maluszki zaczynają interesować się maskotkami? Jakie korzyści dla naszego dziecka ma zabawa pluszakami?

Pluszaki odgrywają rolę w prawidłowym rozwoju dziecka

Pierwsze zainteresowanie pluszowymi zabawkami pojawia się u małego dziecka około szóstego miesiąca życia. Maluch chwyta ulubionego misia i z uwagą mu się przygląda. Często wkłada zabawkę do buzi. Sprawia mu to ogromną radość. Przytulanki uspokajają, zapewniają spokojny sen. Rodzic może za pomocą pluszaka inicjować zabawy takie jak odgrywanie ról, naśladowanie zabawnych odgłosów przy użyciu pluszowych zabawek, czy czytanie książek w towarzystwie misia. Przyjemną zabawą dla malucha będzie rozmowa o pluszaku lub prośba o wskazywanie, gdzie miś ma nos, a gdzie oko.

Pluszaki – ulubione zabawki każdego malucha

Nieco starsze dzieci traktują ukochaną maskotkę jak przyjaciela. Rozmawiają z misiem, wymyślają zabawy z udziałem pluszaka, zabierają go ze sobą nawet na spacery, czy plac zabaw. Rzadko się z nim rozstają, dlatego doprowadzenie pluszowej zabawki do czystości, może być dla rodzica nie lada wyzwaniem. Dzieci powinny mieć możliwość, zabrania ulubionej maskotki w nieznane im miejsca. Pierwsze dni, czy tygodnie w przedszkolu w towarzystwie ukochanej przytulanki, pozwala załagodzić stres i niepokój wywołany nowym doświadczeniem. 

Jak zadbać o czystość pluszowych zabawek?

Co 2-3 miesiące lub w sytuacji, kiedy maskotka się zabrudzi, koniecznie trzeba ją odświeżyć. Najłatwiejszym sposobem wydaje się wrzucenie pluszaków do pralki. Zanim to zrobimy, należy zapoznać się z zaleceniami producenta, które znajdują się na metce. Co jeśli możliwość prania mechanicznego nie jest wskazana? Pozostaje pranie ręczne lub przetarcie pluszaka gąbeczką nasączoną wodą i delikatnym płynem. Można również, co pewien czas wkładać maskotki do zamrażarki w foliowym woreczku na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Niska temperatura pomoże pozbyć się roztoczy i bakterii.